O Mnie
Architekt Barbara Reiter
Członek Rady Izby Architektów i przewodnicząca komisji Szkoleń w POIA.
Przewodnik po samowystarczalnej architekturze, autorka europejskiego podejścia do projektowania spełniającego kryteria zrównoważonego rozwoju, czyli poszanowania wody, zieleni i światła. Pielęgnuje ducha nadziei w architekturze i wizję przyszłości jako podstawę do wzrostu najmniejszej społeczności jaką jest rodzina. Tworzy architekturę dla szczęśliwych rodzin.
Wprowadza nowe myślenie o ekologii, która jest sposobem na życie optymalne, w zgodzie ze sobą i ładem w przestrzeni, które daje poczucie sensu i wartość. Tworzy architekturę, która staje się psychologiem, którą ludzie kochają sercem, a nie tylko oczami. Wprowadza ład przestrzenny i rozwój społeczny przez synergię samowystarczalnych, modułowych i ekologicznych rozwiązań.
W projektowaniu uwzględnia wartość nieruchomości i jej potencjał pod kątem przyszłej wartości. Wydobywa potencjał miejsca zwielokrotniając wartość nieruchomości. Skutecznie znajduje oszczędności bazując na autorskim podejściu do projektowania.
Kalendarium marki
2005 - obecnie
Prezes Zarządu Design Atelier Sp. z o.o.
Design Atelier jest biurem projektowym istniejącym na polskim rynku już od 2005 roku. W tym czasie pozyskaliśmy do swojego zespołu grupę wykwalifikowanych i kreatywnych projektantów z wieloletnim doświadczeniem. Nasze usługi są skuteczne i na każdym etapie dostosowane do możliwości finansowych inwestora. Wydobywamy potencjał miejsca i skutecznie znajdujemy oszczędności bazując na zmianach jakie wprowadzają rozwiązania projektowe.
2018 - 2020
Stworzenie Konceptu Piotra 4
Koncept nominowany przez Miasto Gdynia do wystawy na największych targach inwestycyjnych nieruchomości MIPIM w Cannes. Prezentacja Konceptu w ramach panelu dotyczącego wyzwań powodowanych zmianami klimatycznymi i społecznymi.
Koncept zyskał uznanie miasta jako wychodzący naprzeciw potrzebie zrównoważonego rozwoju obszarów nadmorskich typu waterfront, odpowiedzialnego podejścia inwestora do przestrzeni miasta, jej mieszkańców i ekologii.
2003 - 2004
Stypendium naukowe na Technische Hochsule HAW Hamburg.
Praca naukowa nad wypracowaniem metody zwrotu inwestycji w czasie. Odkrycie założeń w jaki sposób można projektować przestrzeń i nieruchomości których wartość wzrasta, a użytkownicy mają gwarancję wzrostu wartości. Określenie idealnych proporcji miejsca oraz identyfikacja tak zwanego czwartego wymiaru przestrzeni jakim jest jej ocena przez użytkowników.
2000 – 2004
Studia na wydziale Politechniki Gdańskiej wydział Architektura.
Studia pod okiem wielu wybitnych naukowców min. prof. Lucyny Nyka i prof. Piotra Lorens. Poznanie europejskiego podejścia, gdzie największy nacisk i wartość upatruje się w jakości przestrzeni ocenianej po upływie czasu i sposobu jej wpływu na rekonstrukcje oraz podnoszenie wartości dla całych obszarów w mieście. Najlepszym i widowiskowym efektem takiego podejścia, są przekształcenia woterfrontów miast poportowych z terenów postoczniowych na zrewitalizowane nowoczesne dzielnice VIP.
2002 - 2010
Współpraca z przedsiębiorstwami budowlanymi
Zdobycie ośmioletniego doświadczenia jako inżynier budowy w prowadzeniu wieloetapowych projektów. Łączenie wiedzy i doświadczenia wielobranżowego, czyli dotyczącego zarówno dokumentacji konstrukcyjnej, architektonicznej jak i instalacji budowlanych.
2000 - 2003
Doświadczenie w biurze obsługi nieruchomości
w prowadzeniu i podejściu do nieruchomości pod kątem opłacalności i eksploatacji inwestycji. Poznanie tajników rewitalizacji zdegradowanych przestrzeni i ich wpływu na wartość sąsiednich nieruchomości.
Punkty przełomowe
Sen o lataniu
spirit ogniska rodzinnego
Marzenie senne z dzieciństwa o umiejętności latania i ratowania ludzi, wyobrażenie o anielskich skrzydłach… dzisiaj przeplata się z tym jak podchodzę do projektowania. Przeprowadzam Klientów przez cały proces – od momentu rozpoznania potrzeby ich serc do wybudowania własnego, wymarzonego domu.
Zależy mi na tym, by stać się przewodnikiem pomysłów i zachować Spirit każdego ogniska rodzinnego. Ważne dla mnie jest dbanie o to, aby ta iskra, z której powstało marzenie o budowie domu dotrwała do dnia, gdy mieszkańcy przeżyją tam pierwsze święta Bożego Narodzenia, kiedy zasiedlą ten dom i przyjmą go do swoich serc jako bezpieczne miejsce do życia.
Jazda konna
energia
Konie nauczyły minie, że trzeba być, a nie mieć. Miłość do koni otworzyła mnie na nowe rozumienie dobra. Wyczuwanie dobrej energii i wpływu nastawienia człowieka do miejsca, w którym chce mieszkać stało się istotną wartością w moim autorskim podejściu do projektowania. Jazda konną daje mi poczucie wolności.
Dzisiaj jestem przekonana i doceniam własną energię w budowaniu sensu i wartości, ponieważ wiem, że dobro wraca. W projektowaniu odkrywam metafizyczny i duchowy wymiar potrzeb człowieka.
Moja misja
świat duchowy w architekturze
Moja misja przyszłości skrystalizowała się w momencie spojrzenia z dołu na Kościół Sagrada Famila Antonio Gaudiego. Obiekt ten wywarł na mnie wrażenie, które zapisało się w mojej głowie na zawsze i pozwoliło wybrać jeden z dwóch kierunków studiów (drugim wyborem była również bardzo bliska mi dziedzina – psychologia). Wyjątkową bryłę kościoła analizuje się, by odkryć tajniki i osobowość jej twórcy. Staje się to dowodem na to, że istnieje w architekturze również świat duchowy, którego nie możemy zmierzyć, a jedynie poczuć. Patrząc na reakcję milczącego tłumu, dostrzegłam wpływ ducha architektury, który nie tylko zatrzymuje, ale i nawraca.
Po latach, w mojej autorskiej pracowni, odnalazłam sposób pracy nad projektem pozwalający uchwycić i zatrzymać właśnie ten pierwiastek – „Spirit domu”.
Uniwersytet HAW Hamburg
europejskie podejście do projektowania
Podczas ostatniego roku studiów na Politechnice Gdańskiej otrzymałam stypendium naukowe przyznane przez Prezydenta miasta Hamburga, realizowane na Uniwersytecie HAW. Moja praca dyplomowa łączyła się z poszukiwaniem inspiracji w architekturze oraz rozróżnieniem tego, co mierzy się matematycznymi proporcjami, a co odczuciami i indywidualnymi potrzebami. Wybierając temat projektu, wiedziałam, że nie chce pisać standardowej pracy o urbanistyce czy architekturze, a bardziej zbliżyć się do metody projektowania przestrzeni, które ludzie pokochają sercem, a nie tylko oczami.
To właśnie w Hamburgu zdefiniowałam elementy autorskiego stylu projektowania – Natural home Spirit.
Zdefiniowanie własnej roli architekta w historii
przedefiniowanie roli architektury
Zmiany ekonomiczne, kulturowe i społeczne jakie dotknęły wszystkich w ostatnim czasie uświadomiły mi ze należy tworzyć takie projekty, które staną się elementem dziedzictwa w architekturze, które przeżyje budowniczych i będą zachwycać formą duchem i treścią.
Nowa rola architekta to bycie odkrywcą, który zmieni coś w myśleniu o projektowaniu i edukowaniu w odpowiedzialności za przestrzeń i przyszłość środowiska. Moja misja urzeczywistnia się gdy tworzony przeze mnie projekt staje się częścią ekosystemu i w uzasadniony sposób komponuje samowystarczalną przestrzeń. Stałym elementem mojego stylu jest zrównoważone korzystanie z elementów zieleni, wody i światła aby wydobyć skarb natury, który pozwala czuć jedność, szczęście i spokój w domu, zapuścić korzenie.